Menu

 

 

         

 Aj dravce sú sužované rôznymi parazitmi, či už vonkajšími (ektoparaziti) alebo vnútornými (endoparaziti). Bývajú nimi napadnuté i držané alebo odchované dravce, najmä pri nedostatočnej hygiene.

Vonkajší paraziti: roztoče, vši, švoly, vtákomory, kliešte, vegetujú v perí alebo koži. Dajú sa pomerne ľahko odstrániť modernými insekticídmi, ktoré samozrejme nemôžu škodiť vtákom.

Vnútorný paraziti: usídľujú sa predovšetkým v zažívacom ústrojenstve a dýchacích cestách a pri premnožení môžu spôsobiť omnoho väčšie škody. Patria k ním škrkavky, kapilárie, cestody a červy, ktoré žijú v priedušnici alebo vo vzdušných vakoch (vlasovce, filárie). Vajíčka všetkých týchto parazitov sa dajú objaviť mikroskopickým vyšetrením striekanca dravca (tmavé súčasti striekanca). Pretože nákaza týmito parazitmi dravca značne oslabuje, mali by sme jeden krát ročne poslať jeho striekanec  na vyšetrenie a pokiaľ sa prítomnosť parazitov dokáže, odstrániť ich špeciálnymi prostriedkami. Existujú ale ešte ďalší jednobunečný endoparaziti (protozoa), ktoré sú pre organizmus dravca ďaleko nebezpečnejšie. Veľmi obávaný je tiež tak zvaný ,,žltý gombík“, ktorému sa tiež hovorí trichomonáza. Toto onemocnenie prenášajú holuby a prejavuje sa hlienovité hnisavými povlakmi v dutine zobáku. Vyvolávajú problémy s prehĺtaním, ktoré môžu neskôr viesť až ku smrti hladom. Pôvodcom je bičíkovec, ktorý žije na sliznici hrvoľa holubou, takže sa najľahšie  nakazia mlade vtáky. Preto by sa pri kŕmení mali z holubou vnútornosti a hrvoľ, poprípade by mal byť holub dopredu zmrazený. Nízka teplota totiž trichomonady zabijú. Dnes už existuje dostatok účinných prostriedkov, ktoré pri včasnom podaní toto ochorenie rýchlo odstránia.

Rovnako nebezpečná je kokcidióza. Aj tu spôsobujú jednobunkoví paraziti, ktorý žijú v čreve a poškodzujú jeho sliznicu. Typickým príznakom je čokoládovo alebo až dokonca krvavo zafarbený trus s pozvoľným chudnutím  a oslabením kondície. Nákaza vzniká z potravy, znečistene vlastným trusom. Preto je nutne okrem liečby kokcidiódy dôkladná dezinfekcia priestoru voliéry, ktorá by sa mala denne robiť v priebehu liečby.

 

Hľadanie

   

      

 

Anketa

  

Počasie

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Návštevnosť

      TOPlist

Ostatné

        

 

Jancesk