Menu

 

 

         

Pútka: Slúžia k pripútaniu dravca, dva remienky sú vyrobené z jemnej ale pevnej kože a v ojedinelých prípadoch aj z iného materiálu (Arabský sokoliari). Sú vyhotovené tak aby dravca netlačili a aby cez hlavičku pútka neprešla stiahnutá dravcova noha. Obidve strany hlavičky pútka by sa mali narezať alebo nastrihať aby dravcovi neporanili nohy pri vyrážaní. Dĺžka pútiek by mala byť zvolená aj podľa posedu, na ktorom je dravec umiestnený. Pútka sa pred púšťaním dravca uvoľnia od obratlíka. Dravec sa púšťa v každom prípade len s uvoľnenými a rozpojenými pútkami, aby sa nezachytil napríklad o strom. Pútka nemôžu prepadnúť cez sokoliarsky posed.
 

Medzipútko: Súčasť výstroje, ktorá slúži k predĺženiu klasických pútok pri dlhochvostých dravcoch umiestnených na vysokých posedoch aby si pri vyrážaní neporušili chvostové perá. Pripevňuje sa medzi pútka a vysoký posed s použitím dvoch obratlíkov.

 

Obratlík: Funkcia obratlíka je veľmi dôležitá. Zabraňuje zamotaniu dravca na sokoliarskom posede. Je zložený z dvoch voľne otáčajúcich krúžkov spojených väčšinou nitom, čím zabraňujú zamotaniu. Obratlík sa vkladá medzi pútka a dĺžec, alebo medzi pútka-medzipútko-posed.

 

Menovka: Na menovke sú vyrazené alebo vytlačené základne údaje o sokoliarovi – majiteľovi dravca. Je vyhotovená z pevného ľahkého kovového materiálu, aby si ju dravec neznehodnotil. Veľkosť, tvar (obdĺžnik) a váha musí byť adekvátna, prijateľná veľkosti dravca. Menovka je veľmi dôležitá súčasť výstroje dravca a je význam sa preukáže pri zblúdení, zaletení sokoliarskeho dravca. Môže byť pripevnená na pútku cez dva otvory na menovke, alebo pomocou koženej šípky o nohu pernatého dravca. V súčasnosti je veľmi dobrým pomocníkom umelohmotná sťahovacia páska, ktorá môže nahradiť koženú šípku. Menovka, v niektorých prípadoch ma podobu aj funkciu roľničky.

 

Roľničky: Roľničky sú súčasťou výstroja dravca, ktorá nám pomôže pri samotnom dohľadávaní zblúdeného, uleteného dravca, ale aj pre lepšiu orientáciu pri sokoliarskom výcviku. Na nohu dravca sa pripútajú pomocou koženej šípky, tak aby dravca roľničky netlačili a neboli na nohe uvoľnené. Vo výnimočných prípadoch sa roľnička umiestňuje na chvost, čo má výhodu hlavne pri trhaní koristi vo vysokej tráve alebo v snehu. Roľnička sa môže umiestniť aj na jangolu.

 

Čiapočka: Sokoliarske čiapočky sa využívajú hlavne pri sokolovitých dravcoch a v súčasnej dobe sa začínajú používať aj na jastrabovité dravce. Je to užitočná pomôcka a význam čiapočky je veľmi široký, slúži na zatienenie a ukľudnenie dravca pred lovom . Pri cestovaní má čiapočka ukľudňujúci charakter. Rozoznávame dva základne typy sokoliarskych čiapočiek. Čiapočka ušitá z jedného kusu kože je indická a z troch kusov je holandská. Od dvoch hlavných variant sú odvodené aj iné varianty ako napr. arabská alebo anglická. Sokoliarska čiapočka je vyrobená z kože tak, aby dravcovi zatienila zrak a nebránila v dýchaní a prijímaní potravy.

 

Hľadanie

   

      

 

Anketa

  

Počasie

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Návštevnosť

      TOPlist

Ostatné

        

 

Jancesk