Menu

 

 

         

Rukavica: Sokoliarsku rukavicu a jej význam nie je potrebné bližšie predstavovať. Je potrebné upozorniť aby každý dravec mal svoju rukavicu z hygienických a zdravotných dôvodov, pretože na oko relatívne zdravý dravec môže byť prenášačom zákernej choroby. Podľa tradície sa zhotovuje na ľavú ruku a je opatrená strapcom na upútanie dravca.
 

Mangalah: je to vlastne náhrada rukavice v arabskom sokoliarstve, líši sa tým že nemá prsty a nasadzuje sa na ruku medzi zápästie a lakeť. 

 

Jangola: sa v našich podmienkach využíva len výnimočne a slúži na zvýšenie pozornosti dravca (jastraba lesného, Accipiter gentilis) pri love a pre rýchlejší štart pri love. Jangola je kožený obojok, ktorý na hrudi pokračuje miniatúrnym dĺžcom, býva doplnená roľničkou.

 

 Brašna: Sokoliarska brašna (taška) je vyrobená z kože a slúži na nosenie lekárničky, sokoliarskych pomôcok, náhradnej výstroje, cvičnej alebo ulovenej koristi. Sokoliarska brašna sa nosí po pravom boku sokoliara.

 

 Sokoliarský nôž: Význam sokoliarskeho noža je veľmi prozaický. Slúži na porciovanie potravy pre dravca.

 

 Dorážak, Záražec: Dorážak slúži na rýchle zhasnutie, usmrtenie, dorazenie dravcom ulovenej koristi z humánnych a etických dôvodov. Sokoliarsky dorážak musí mať ostrý len hrot a hrany misia byť zatupené, aby nedošlo k poraneniu dravca pri dorážaní koristi.

 

 Vábitko: Vábitko (perenec) je napodobenina, atrapa pernatej zveri, ktorá pozostáva z dvoch párov krídel holuba, bažanta, kačice, havrana a pod. Krídla sú k sebe pripevnené ku časti z kože v tvare podkovy, ktorá je vyplnená jadrom (pieskom). Vábitko slúži sokoliarom pri výcviku najmä sokolovitých dravcov. Niektorí sokoliari používajú vábitko pri pohľadávaní a následnom privolaní svojho zblúdeného dravca, napr. aj jastraba.

 

 Vlečka: Súčasť sokoliarskej výstroje, atrapa, napodobenina srstnatej koristi. Vlečka je vypchaná koža zajaca, králika v prírodných farbách alebo aj mačky. Sokoliari využívajú vlečku pri výcviku sokoliarskeho dravca na lov srstnatej koristi.

 

 Váha: Slúži na zistenie kondície dravca, ale hmotnosť dravca sa nesmie brať príliš vážne, pretože je potreba rátať aj ročné zmeny teplôt náhle zmeny počasia alebo fyzickú záťaž dravca.

 

Telemetria: Hlavne pri sokolovitých dravcoch sa stáva, že pri prípadnom úniku zaletia veľké vzdialenosti, čo znemožňuje nájsť ho podľa rolničiek, tu je dobre použiť telemetriu, pretože anténa nájde vysielač umiestnený na chvoste alebo nohe dravca aj na veľké diaľky.

 

 Motúz: Jeho význam je jednoduchý, používa sa na začiatku nácviku aby sa dravcovi znemožnil útek kým ešte nie je dobre na voľné púšťanie dobre naučený. Je potrebné si dávať pozor na prípadne zamotanie sokoliarskeho operenca.

 Lekárnička: Výbor Slovenského klubu sokoliarov určil povinné a doporučené zloženie lekárničky, ktorú musí mať každý sokoliar pri love a výcviku s pernatým dravcom. Kandidáti SKS sa musia pred sokoliarskou skúškou preukázať skúšobnej komisii s kompletnou lekárničkou. Obsah lekárničky by sa mal kontrolovať aj na sokoliarskych stretnutiach.

  Povinná výbava:

1 ks dezinfekčný prostriedok (jódová tinktúra, septonex)

1 ks fľaška, 50 ml peroxidu vodíka - 3 %

4 ks malý spofaplast

1 ks malý sterilný obväz

1 ks malé nožnice, prípadne nepoškodená žiletka

 Doporučená výbava:

1 ks malý dezinfekčný zásyp (Framykoin)

1 ks fľaška, 50 ml bórovej vody na výplach oka

1 ks kvapátko, prípadne malá injekčná striekačka s ihlou

 

 

 

 

Hľadanie

   

      

 

Anketa

  

Počasie

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Návštevnosť

      TOPlist

Ostatné

        

 

Jancesk