Menu

 

 

         

Čeľaď: Jastrabovité (Accipitridae):

 -Rod: Jastrab (Accipiter):

     Stredne veľké dravce. V Amerike sa používajú s tohto rodu Jastrab čiarkovaný (Accipiter striatus) a Jastrab čiapočkatý (Accipiter cooperi), čo sú alternatívy krahulca. Na Slovensku sa používal Jastrab krahulec (Accipiter nisus), ale pre jeho ťažké rozmnožovanie v zajatí a obmedzenie vyberania mláďat z hniezd patrí skôr do minulosti.

                                Jastrab veľký (Accipiter gentilis):

 Rozšírenie: Má holarktické rozšírenie. Hniezdi v Európe, v Ázii, okrem južných a najsevernejších častí, v severnej Amerike približne od polárneho kruhu po severozápadné Mexiko a v severnom Maroku. Európu obýva od východného Portugalska až po Ural. Nehniezdi na Islande, v Írsku, na viacerých ostrovoch v Stredozemnom mori. Na Slovensku je bežným druhom, rozšíreným po celom území, avšak hustota jeho populácie je nízka. Na rozsiahlych nížinách s intenzívnym poľnohospodárstvom je jeho rozšírenie len ostrovčekovité.

Hmotnosť: Samec váži 500-900 g, samica 1000-1600 g.

Biotop: Sídli vo veľkých horách rôzneho typu, dáva prednosť starým horám. Radšej má prerušované hory, či už pasienkami, lúkami, alebo obkolesené poľami. Nie je ho moc často vídať pre jeho skrytý štýl života.

Potrava: V prvom rade vtáky veľkosti holuba, ďalej sojky, vrany, havrany, jarabice atď. Loví obvykle zo zálohy, a vďaka krátkym krídlam a dlhému chvostu dokáže uloviť aj kľučkujúcu korisť. Je pre neho charakteristické keď korisť pod ktorou sa nachádza viaže tým že sa otočí vo vzduchu a pazúrmi ju zasiahne do hrude.

Info: V sokoliarstve sa používa prevažne na bažanty, vrany, samice aj na zajace. Je obľúbený pre jeho vysokú dravosť, dych vyrážajúcu obratnosť a schopnosť loviť v akomkoľvek prostredí.

 -Rod: Myšiak  (Buteo):

 Sú to dravce robustnejšie, ako vyššia skupina, ale sú menej obratné. U nás bol používaný Myšiak lesný (Buteo buteo), ale dnes sa sním stretneme iba pri predstaveniach sokoliarskych skupín, pretože sa špecializuje na lov hrabošov. V stredoveku s ním učili nádejný sokoliari ako zaobchádzať s dravcami, lebo dravec je to vcelku poslušný. V Amerike sa používa Myšiak prériový (Buteo swainsoni), Myšiak pásikavý (Buteo linaetus) Myšiak kráľovský (Buteo regalis) a sú požívané prevažne na chytanie králikov, Myšiak prériový aj na stredne veľké vtáky.

                       Myšiak červenochvostý (Buteo jamaicensis):

 Rozšírenie: Oblasť výskytu sa rozprestiera od Aljašky, Kanady, Severnej Ameriky cez Mexiko do Panamy, na Bahamy a na západoindické ostrovy. Má až 15 podruhov.

Hmotnosť: Samec váži 690-1300 g, samica 900-2000 g. 

Biotop: Vyhľadáva miesta, kde susedia dve rôzne prostredia, ako napríklad riedke listnaté lesy, lúčiny, pahorkatina porastená krovím, rovnako ako púšť s kaktusovým porastom. 

Potrava: Jeho potravu tvoria drobné cicavce až po králiky, rovnako ako vtáky

Info: Dá sa použiť ako alternatíva k jastrabovi, je určený pre sokoliarov, ktorý vedia prispôsobiť svoj temperament jeho pokojnejšej povahe. Jeho operenie je háklivé na mokro. Je ho možné použiť na lov zajacov a radi sa pokúšajú loviť zajace na vyvýšenom mieste. Je vybavený veľkými pazúrmi a mimoriadnou silou a je schopný loviť i veľkú korisť ako jastrab. Svojím pomalým letom a horšou obratnosťou to je typický myšiak. Pokiaľ však niečo drží, nie je mu treba pomáhať.

 -Rod: Kaňour (Parabuteo):

  Pochádzajú zo Severnej aj Južnej Ameriky, veľkosťou sú stredné a sú obratnejšie ako rod Buteo. Tento rod ma jediného zástupcu.

                 Kaňour okrúhlochvostý (Parabuteo unicinctus):

Rozšírenie: Jeho domovom je juh USA, Mexiko a Južná Amerika, kde žije v troch rasách.

Hmotnosť: Samec váži 600- 750 g, samica 850- 1200 g.

Biotop: Teplejšie oblasti Ameriky ako polopúšte.

Potrava: Vtáky od veľkosti vrabca až po bažanta, cicavce do veľkosti králika a zajaca.

Info: V prírode lovia v skupinách, takže by sa nemali vyskytovať dravce s chybnými návykmi. Skupinové lovy je možné využiť aj v sokoliarstve napríklad na zajace. Je to dravec s veľmi pokojnou povahou, preto je lov možný a v zaľudnených oblastiach, ale je náchylný na mokro.

 

Hľadanie

   

      

 

Anketa

  

Počasie

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Návštevnosť

      TOPlist

Ostatné

        

 

Jancesk