Menu

 

 

         

Čeľaď: Jastrabovité (Accipitridae):

-Rod: Orol (Aquila):

Sú to veľké dravce, používané na chytanie zajacov, srnčej zveri, líšok, psov atď. Používanie iných druhov ako Orol skalný (Aquila chrysaetos) je skôr výnimkou, ako napríklad Orol kráľovský (Aquila heliaca) a Orol stepný (Aquila clanga), ktorý je trocha väčší ako Orol skalný, ale menej obratný. 

                            Orol skalný (Aquila chrysaetos) 

 Rozšírenie: Má holarktický areál. Hniezdi v severnej Afrike, Európe, v Ázii a severnej Amerike. Európska populácia je sústredená na Pyrenejskom polostrove, v Škandinávii, Škótsku, Alpách, na Balkánskom, Apeninskom polostrove a v Karpatoch. U nás hniezdi na strednom, severnom a východnom Slovensku, od Strážovských vrchov na západe po Poloniny na východe.

 Hmotnosť: Váha sa pohybuje okolo 3000-4500 g.

 Biotop: Obývajú bralá alebo staré smrečiny, jedliny, a podobne, prerývané čistinami, lúkami alebo okrajové partie poľami.

 

 Potrava: Živia sa zväčša cicavcami ako mačky, líšky, svište alebo mláďatá srnčej, kamzičej a inej zveri. S vtákov také, čo slabšie lietajú alebo slabo lietajúce mláďatá (hlucháne, tetrovy, jariabky, vrany a pod.)

 

 Info: V mytológii kráľ vtákov. Je možné ho použiť na líšky, zajace a na srnčiu zver. V Kirgizku s ním lovia aj vlkov. V obraze stredovekého Európskeho sokoliarstva chýba. Má vysoké duševné schopnosti, vie sa naučiť zver veľmi dobre viazať za hlavu, čo je moc dôležité pri love líšok alebo psov.

 

-Rod: Orol (Hieraaetus):

Na Slovensku žije zástupca tohto rodu a to Orol malý (Hieraaetus pennatus), ale pre sokoliarsky výcvik sa nepoužíva, na rozdiel od jeho príbuzného Orla jastrabovitého (Hieraaetus fasciatus),ktorý sa vyskytuje v južnej Európe a v Ázií a v celej Afrike. Váži okolo 1,5 kg, je na orla veľmi obratný, loví prevažne vtáky. 

-Rod: Orol (Stephanoaetus):

V sokoliarstve používaným dravcom s tejto skupiny je Orol korunkatý (Stephanoaetus coronatus).

 

Hľadanie

   

      

 

Anketa

  

Počasie

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Návštevnosť

      TOPlist

Ostatné

        

 

Jancesk